גדולים במדים

במדינת ישראל השירות בצה"ל משמש גם כמעין תחנה אנושית בה עוברים כל סוגי הקהלים והמגזרים בארץ. בסופו של דבר, מכל אוכלוסייה ישנו ייצוג בשירות הצבאי, כך שהצבא משמש  מיקרוקוסמוס לחברה הישראלית כולה.

במשך שנים קהילת הצעירים עם המוגבלויות לא קיבלה אפשרות לשרת ולתרום לצה"ל – וכפועל יוצא, לא קיבלה הזדמנות לשילוב בחברה האזרחית. בשנת 2005  נוסדה תכנית "גדולים במדים" על ידי האלוף גבי אופיר וסא"ל אריאל אלמוג, במסגרתה משולבים

צעירים עם מוגבלויות בבסיסי צה"ל ברחבי הארץ.

בשנת 2014 הוחל בשיתוף פעולה מול JNF ארה"ב, במטרה להרחיב את התכנית ולאפשר למאות צעירים נוספים לקחת בה חלק. את התכנית כיום מנהל סא״ל במיל' טיראן עטיה, אשר שימש בעברו כמפקד יחידת המתנדבים בצה"ל (שראל), ומכיר את תחום ההתנדבות והשילוב בצה"ל היטב.

שילוב זה נעשה מתוך התפיסה כי נתינת אפשרות לצעירים עם מוגבלויות, תועיל הן למערך הצבאי בעבודות שירות מותאמות והן למתנדבים אלו שעצם התרומה והשירות יעניקו להם סיפוק ותחושת חיוניות. כמו כן, בטווח הארוך – כישורי חיים, הסתגלות ליחסים עם

החברה הנורמטיבית ובהמשך אף שילוב בריא בקהילה ובשוק העבודה האזרחי.

חוקי החינוך המיוחד בישראל קובעים כי צעירים עם מוגבלויות יימצאו במסגרת חינוכית עד גיל 21, בזמן שבני גילם משרתים כבר שלוש שנים בצה"ל או בשירות לאומי. מצב זה מבודד את הצעירים עם המוגבלויות משאר החברה ולא מאפשר להם ליצור קשרים

חברתיים, להשתלב בקהילה ולרכוש כישורי חיים בסיסיים.

מטרת 'גדולים במדים' היא להפגיש צעירים אלו עם שאר החברה בצומת המרכזית הזו של שירות בצבא. שם הם מקבלים עבודות שירות המותאמות ליכולתם ומממשים את הפוטנציאל שלהם דרך תרומה משמעותית לחברה.

מאז אימצה עמותת 'יד לילד המיוחד' את 'גדולים במדים', צברה התכנית תאוצה רבה וכיום היא משלבת כ-250 צעירים וצעירות בצה"ל ופועלת ב-15 בסיסים שונים ברחבי הארץ. 

'גדולים במדים' – הפעילות בשטח

התכנית מתחילה בתהליך של הערכה ואומדן על ידי צוות מקצועי הבוחן את התאמת הצעירים לקטגוריות השירות, לאחר מכן נערכות הדרכות מפורטות על ידי מנחים, פסיכולוגים, עובדת סוציאלית ומדריכים המלווים את המתנדבים לאורך כל השירות בבסיסים.

ההדרכות כוללות תכנית לימודים מעמיקה המשלבת הקניית כישורי חיים, מיומנויות תעסוקתיות ושיעורים משולבים שנועדו לסייע לצעירים לתפקד בהמשך גם באופן עצמאי. השירות מתחיל, כאמור, בקורס הכשרה טרום הגיוס, נערכת גם סימולציה של שירות צבאי במסגרת גדנ"ע המעניקה לצעירים עם המוגבלויות הדגמה של החיים הצבאיים דרך מסעות כומתה ואימונים בשטח השזורים במורל צה"לי והדמיית טירונות. לבסוף, הצעירים משתלבים בהתאם למסגרת ממנה הם באים – הוסטלים, בתי ספר או מגורים בבית – בבסיסים הסמוכים כחלק מכח האדם הצבאי.

בין שאר השירותים, הם מסייעים בעבודות מכניות, בהכנת ערכות מגן, במחסני החירום, חנויות צבאיות, בתי דפוס, מטבחים, טחנות גריסה ועוד. רבים מהצעירים המאובחנים על הספקטרום האוטיסטי ניחנים ביכולות אנליטיות וחזותיות מדהימות, כך שהם משולבים בעבודה עם חומרים חזותיים כמו תמונות לוויין, פירוק מכשירים אלקטרוניים, מחזור ופירוק מחשבים ישנים וסיוע בתיקוני חלקי מטוסים.

העמותה פועלת על מנת לקדם את מעמד הצעירים עם המוגבלויות בצה"ל מ-"מתנדבים" לחיילים רגילים עם תעודת חוגר. חיילים אלה זכאים לכל ההטבות הניתנות לחייל רגיל, כגון: מענק כספי חודשי ומענק שחרור גבוה, ואפילו משכנתא לקניית בית בתנאים נוחים…

קבלת תעודת החוגר מסמלת גם הכרה של צה"ל בתרומתם של המשתתפים ב'גדולים במדים' ומגבירה את תחושת הסיפוק והחיוניות של הצעירים.

עד כה 59 מתנדבים, מתוך 250 המשתתפים בתכנית, עשו את הבלתי-יאומן וקיבלו תעודת 'חוגר' כמו כל חייל רגיל. עמותת יד לילד המיוחד עושה מאמצים כבירים בכדי להוביל מהלך כזה שיחול על כל הצעירים המשתתפים בתכנית.