בר ובת מצווה

בפרויקט מרגש שהקימה 'יד לילד המיוחד' הופקה פלטפורמה שלמה העורכת עבור כל נער ונערה עם צרכים המיוחדים חגיגת בר או בת מצווה בהשתתפות יקיריהם, בהגיעם לגיל המצוות. הפרויקט פונה גם לאלו המצויים במצב פיזי או נפשי מורכב במיוחד, ומעניק להם חגיגה מלאה בשמחה אמיתית. 

לחתני בר המצווה נערכת עליה לתורה בכותל המערבי, ולבנות- מפיקה העמותה מסיבת בת-מצווה בהשתתפות זמרים ואמנים אורחים.

מעגל החסד

כחלק מהחזון של שילוב בקהילה, מחברת עמותת 'יד לילד המיוחד' בין מאות סטודנטים וסטודנטיות מכל רחבי הארץ לבין ילדים וילדות עם צרכים מיוחדים המתגוררים בסמוך להם.
החונכוּת השבועית הזו מעניקה מידי שבוע פעילות חווייתית עבור הילד, קשר מרתק ומפרה עם מבוגר וכן נותנת להורים שעות יקרות של מנוחה והתרעננות.
במהלך השנה נערכים טיולים משותפים לילדים ולחונכים, כמו גם ימי עיון והעשרה לסטודנטים הנוטלים חלק בפרויקט זה. 

מרכז רגש

בשנת 2010 הוקם המרכז הטיפולי 'רגש' ביישוב בית דגן השוכן במרכז הארץ. המרכז מעניק טיפולים פרא-רפואיים מסובסדים וטיפולים רגשיים עבור ילדים עם צרכים מיוחדים המגיעים ממשפחות מעוטות יכולת. "רגש" פועל כמו חממה המרכזת את כל הדרוש להתפתחות הילד; חדר סנוזלן, חדר מוזיקה, ריפוי בעיסוק, גינה טיפולית, הוראה מתקנת ופינת חי טיפולית וססגונית.  

בשנת 2017 הוקמה בריכה טיפולית, המעניקה טיפולי הידרותרפיה ופיזיותרפיה. הבריכה נגישה ומותאמת לנכויות, וכן מחוממת בכל עונות השנה.

ברגש מטופלים כיום מאות ילדים וצעירים מגיל שנתיים ועד גיל 18. המרכז מותאם לכל סוגי הלקויות. במרכז מועסקים אנשי מקצוע מעולים אשר מעניקים יחד מעל אלף טיפולים פרטניים מידי חודש.

המוני ילדים חבים את התקדמותם לצוות המדהים של רגש שנותן את הלב למענם, במלוא התבונה והרגש.

חוות סוסים

רכיבה טיפולית הינה שיטת טיפול באמצעות בעלי חיים המשלבת מרכיבים חינוכיים, פסיכולוגיים ושיקומיים באמצעות רכיבה וטיפול בסוסים. קהל היעד של הרכיבה הטיפולית הוא ילדים, מתבגרים או מבוגרים בעלי לקויות או הפרעות רגשיות.

בעקבות הביקוש הרב לטיפול זה והמחסור היחסי בחוות סוסים טיפוליות באזור המרכז, הקימה 'יד לילד המיוחד' חוות סוסים במושב צפריה (5 דקות נסיעה מהמרכז הטיפולי 'רגש' ביישוב בית דגן) המותאמת לטיפול בילדים עם צרכים מיוחדים.

גדולים במדים

במדינת ישראל השירות בצה"ל משמש גם כתחנה אנושית בה עוברים כל סוגי הקהלים והמגזרים בארץ. בסופו של דבר, מכל אוכלוסייה ישנו ייצוג בשירות הצבאי, כך שהצבא משמש  מיקרוקוסמוס לחברה הישראלית כולה.

במשך שנים קהילת הצעירים עם המוגבלויות לא קיבלה אפשרות לשרת ולתרום לצה"ל – וכפועל יוצא, לא קיבלה גם ייצוג והכרה הולמת בחברה האזרחית. בשנת 2005  נוסדה תכנית "גדולים במדים" על ידי האלוף גבי אופיר וסא"ל אריאל אלמוג, במסגרתה משולבים צעירים עם מוגבלויות בבסיסי צה"ל ברחבי הארץ.

שילוב זה נעשה מתוך התפיסה כי נתינת אפשרות לצעירים עם מוגבלויות, תועיל הן למערך הצבאי בעבודות שירות מותאמות והן למתנדבים אלו שעצם התרומה והשירות יעניקו להם סיפוק ותחושת חיוניות. כמו כן, בטווח הארוך – כישורי חיים, הסתגלות ליחסים עם החברה הנורמטיבית ובהמשך אף שילוב בריא בקהילה ובשוק העבודה האזרחי.

עמותת 'יד לילד המיוחד' מפעילה את התוכנית בשיתוף פעולה עם צה״ל, משרד הרווחה ומשרד החינוך. כיום משולבים מעל 400 צעירים עם מוגבלויות, ב-30 בסיסים בכל רחבי הארץ, מחיפה ועד אילת.

משמר הטבע

עם סיום השירות הצבאי, בוגרי תכנית 'גדולים במדים' ממשיכים לתכנית הכשרה בת חצי שנה, במסגרתה הם מתנסים בעבודות גינון, אחזקה, טיפול בבעלי חיים ועוד.

התכנית פועלת בשיתוף עיריית נס ציונה וראשון לציון, אשר מעסיקה בתקופת ההכשרה את הצעירים במתקני העירייה ומאפשרת להם ללמוד ולהתנסות תוך כדי עבודה בשטח.

בסיום תכנית ההכשרה העמותה דואגת להשמת הצעירים במקומות תעסוקה המתאימים להם בהתאם ליכולותיהם האישיות. בין המקומות בהם עובדים כיום בוגרי התכנית: בנק הפועלים, קריית הממשלה, מכון ויצמן, אלטשולר, עיריית נס ציונה,  סינמה סיטי, ארומה, סופר פארם, רכבת ישראל, מקס סטוק, שקם ועוד.

 

מלונית הנופש

בשנת 2013 הוקמה בחיפה מלונית "בית כרמלה ואברהם שבת" המיועדת לקיום סופי שבוע ונופשונים עבור ילדים עם צרכים מיוחדים. מידי סוף שבוע מתקיים במקום נופשון מהנה במיוחד עבור 10 ילדים מיוחדים, הנופשים במקום עם צוות מקצועי ומסור. 

הנופשון מלווה בצוות מתנדבות שעורכות איתם פעילויות שונות וטיולים ומעניקות להם נופש חווייתי.
במקביל, נהנים ההורים ובני המשפחה מזמן איכות ופנאי, מתוך רוגע בידיעה שילדם נמצא בידיים טובות. הנופשון מאפשר למשפחות אוויר לנשימה וכוחות מחודשים להמשך ההתמודדות.

מפגשי הורים

בתיאום עם מחלקות הרווחה המקומיות, מקיימת 'יד לילד המיוחד' מפגשי הורים, סמינריונים וימי עיון עבור הורים לילדים עם צרכים מיוחדים בכל רחבי הארץ.
במפגשים אלו ההורים רוכשים כלים מקצועיים להתמודדות עם הילד המיוחד, עם האחים ושאר בני המשפחה, וכן נערכים דיונים אודות המקרים וההתמודדויות בהם נתקלים ההורים במציאות החיים המתלווה לגידולו של ילד מיוחד.
תכנית זו מעצימה את ההורים ונותנת להם כלים מעשיים ומועילים.

טיולים וימי כיף

בזמנים בהם אין לילדים מסגרת, כמו בתקופות החגים או בחופש הגדול, עורכת 'יד לילד המיוחד' ימי כיף ומחנות קיץ עבור הילדים המיוחדים. 

במסגרת  התכניות השונות, נפגשים הילדים באינספור אטרקציות וחוויות מיוחדות עליהם הם מדברים בהנאה במשך השנה כולה.

מאות ילדים משתתפים בפרויקט זה מידי שנה, וההורים מצדם מברכים על מסגרת ראויה עבור ילדיהם ועל החיוך המאושר איתו הם חוזרים הביתה.

דירה בקהילה

דירה בקהילה היא מרחב עצמאי להקניית כישורי חיים בו נערים עם מוגבלויות מתנסים בעצמם במגוון פעולות על מנת לקדם את יכולותיהם ולפתח את ישותם העצמאית, תוך שהם גרים בדירה ומנהלים בה אורח חיים מלא למשך שלושה ימים בחודש.

במהלך שהותם בדירה, נדרשים הנערים לנהל בעצמם את מגוון הפעולות הכרוכות בחיים עצמאיים. הם יוצאים לקניות, מבשלים ארוחות, הולכים לדואר לשלם חשבונות, מנקים ומסדרים בעצמם את הדירה וכן מתקלחים ומתארגנים לשינה בכוחות עצמם.

צוות מקצועי מלווה אותם במהלך שהותם, מלמד ומוודא שהכול מתנהל כשורה ובאווירה חמימה ומדרבנת. הפרויקט פועל בשיתוף פעולה עם בית ספר "התומר" בנס ציונה.

משלוח מיוחד

מידי שנה לקראת חג הפורים, שולחת 'יד לילד המיוחד' כ- 10,000 משלוחי מנות מהודרים, מלאים בכל טוב המכילים גם צעצועים וספרים עבור כל אחד ואחת מהילדים. למשלוחים אלו תהודה רבה בקרב הילדים השמחים בהם ומצפים להם מידי שנה. ההורים מדווחים על האושר הרב שהציף את ילדם כאשר קיבל את המשלוח האישי שנשלח במיוחד עבורו – לעיתים זהו המשלוח היחיד שקיבל במהלך החג.

בשיתוף פעולה פורה עם 'יד לילד המיוחד', עשרות חברות ממתקים וצעצועים נרתמות למבצע הגדול ותורמות את תכולת המשלוח על מנת לשמח את הילדים ואת משפחתם.